Coraz popularniejsze są obligacje skarbowe indeksowane inflacją, głównie z powodu ciągle rosnącej inflacji, ale też z powodu niskich oprocentowań lokat w bankach komercyjnych. To sprawiło, że obligacje stały się alternatywą na korzystne oszczędzanie. Czym dokładnie są obligacje antyinflacyjne i jak je kupić, dowiesz się z tego artykułu.
Czym są obligacje indeksowane inflacją?
Obligacje antyinflacyjne to papiery wartościowe Skarbu Państwa, ale ich konstrukcja jest ściśle związana ze wskaźnikiem inflacji i stopą procentową. Jeśli nie wiesz, czym są obligacje, możesz przeczytać nasz poprzedni artykuł, w którym wyjaśniamy, co to są papiery wartościowe i jakie są ich funkcje. Obligacje możemy wyszczególnić na cztery podstawowe typy:
- obligacje indeksowane stopą inflacji CPI podawanej przez GUS,
- obligacje rodzinne indeksowane inflacją,
- obligacje indeksowane stawką WIBOR,
- obligacje indeksowane stopą referencyjną NBP.
Obligacje Skarbu Państwa emitowane są co miesiąc. Najczęściej możemy je kupić na kilka lat, w zależności od typu, mogą to być obligacje dwuletnie, czteroletnie, a nawet dwunastoletnie. Niektóre obligacje są dostępne dla konkretnej grupy, w tym przypadku obligacje rodzinne indeksowane inflacją, przeznaczone są tylko dla beneficjentów programu “Rodzina 500 plus”.
Jak działają obligacje antyinflacyjne?
Obligacje antyinflacyjne zazwyczaj występują w wariancie czteroletnim albo dziesięcioletnim, w pierwszym roku wysokość oprocentowania jest dyktowana przez Ministerstwo Finansów. Indeksowanie inflacją rozpoczyna się dopiero w następnym roku. Podstawą do wyznaczania oprocentowania jest wskaźnik inflacji rocznej, co ciekawe, jeśli jej stopa jest ujemna lub zerowa, do oprocentowania brana jest wartość zerowa. Jeśli więc nastąpi deflacja, to nasz zarobek będzie zależny tylko od marży, którą poznajemy przy zakupie obligacji.
Gdzie kupić obligacje indeksowane inflacją?
Na tę chwilę, obligacje antyinflacyjne można zakupić w banku PKO BP, w punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO PB czy przez konto inteligo. Możliwe, że w przyszłości usługa będzie dostępna także w innych bankach komercyjnych. Żeby wykupić obligacje indeksowane inflacją w banku, musimy otworzyć konto maklerskie w banku PKO BP i otworzyć tam rachunek rejestrowy. Jeśli już posiadamy konto, możemy obligacje zakupić przez internet.
Czy warto inwestować w obligacje antyinflacyjne?
Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy warto inwestować w nie inwestować, to zależy od wielu czynników. Osiągnięcie stopy wyższej od wskaźnika inflacji jest niemożliwe, co za tym idzie, takie obligacja nie służą do tego, by przezwyciężyć inflację. Ich zadaniem jest ograniczenie zniszczeń, które są spowodowane wzrostem cen w gospodarce. Obligacje antyinflacyjne mogą być lepszą alternatywą dla lokat bankowych, ponieważ te mają zaś bardzo niskie oprocentowania.
Przy rosnącej inflacji, inwestowanie w obligacje nie wydaje się być takim złym pomysłem. Jakoś trzeba zatrzymać topnienie oszczędności, to może być dobry sposób.
Inflacja i tak połknie te pieniądze, nie wiem, czy jest sens inwestować :p Jak ktoś myśli, że mu to pomoże, niech lepiej ściągnie różowe okulary
słowo „antyinflacyjne” to świetny wabik dla niewtajemniczonych. A tak naprawdę nic nie znaczy :p
Nie wiedziałem, że jest coś takiego jak obligacje antyinflacyjne :O Ciekawa opcja jak ktoś szuka alternatywy dla lokat bankowych.
Czy inwestycje w obligacje są nadal opłacalne w obecnych warunkach rynkowych?