Fundusze Private Equity Venture Capital to jedne z rodzajów finansowania młodych przedsiębiorstw.

Private Equity to nieco szersze pojęcie, które obejmuje swoim zakresem inwestycje kapitałowe przeprowadzone na rynku niepublicznym w celu osiągnięcia średnioterminowych i długoterminowych zysków. W zamian za środki zainwestowane przez fundusz obejmuje on udziały lub akcje przedsiębiorstwa. Przeciętna wartość zainwestowanych w Polsce środków w ramach Private Equity to około 1 mln złotych.

Venture Capital traktowany jest, jako odmiana Private Equity będący jednym z rodzajów inwestycji w przedsiębiorstw będące w początkowej fazie swojego rozwoju. Przeciętny wkład w dany projekt może wahać się od 100 tysięcy złotych do 1 mln złotych.

podobne:  Ryzyko niewypłacalności emitenta

Pozyskanie środków z funduszy Private Equity i Venture Capital jest poważna konkurencja dla kredytu bankowego. W tym przypadku nie powstaje zobowiązanie kredytowe a młoda spółka nie jest obciążona odsetkami. Ponadto spółka będąca w początkowym stadium rozwoju zyskuje solidnego sprzymierzeńca biznesowego. Inwestor PE/VC to doświadczenie poparte wiedza i praktyka biznesową.  Spółka może korzystać z wiedzy i umiejętności praktycznych inwestora przy zarządzaniu firma, podejmowaniu strategicznych decyzji. Inwestor obejmując udziały lub akcje wiąże swój zysk z rentownością i rozwojem przedsiębiorstwa, dlatego dołoży wszelkich starań by była w jak najlepszej kondycji.

podobne:  Jaki wpływ na oprocentowanie obligacji ma ustawa "antylichwiarska"?

Głównym celem Funduszy jest inwestycja oraz szybki i dynamiczny wzrost wartości przedsiębiorstwa celem odsprzedaży udziałów bądź akcji w okresie od 3 do 7 lat z dużym zyskiem. Inwestycje zazwyczaj są lokowane w branże takie jak IT, biotechnologia, telekomunikacja, technologie mobilne, które charakteryzują się innowacyjnością i potencjałem dużych zysków.

Zanim jednak inwestor zdecyduje się na przeprowadzenie inwestycji przeprowadzi szereg badań i analiz. Skupi się przede wszystkim na analizie rynku, produktu firmy i analizie zasobów technologicznych. Wydaje się jednak, że przy ocenie firmy największa uwaga skupiona na kapitale ludzkim. Ambitny i doświadczony zespół jest niejako gwarantem powodzenia projektu a więc i zysku w przypadku inwestora.

podobne:  Co to są papiery wartościowe? Rodzaje i funkcje papierów wartościowych

W przypadku korzystania z funduszy Private Equity i Venture Capital połączenie kapitału doświadczenia i zaangażowania stanowi siłę przedsiębiorstwa.

2 komentarze
  1. akumulatorka
    8 lata temu

    A jakie warunki trzeba spełnić, żeby możliwe było takie finansowanie? Jakie dokumenty są potrzebne? a moze lepiej skorzystać z pomocy doradcy? Bo ta procedura nie jest chyba zbyt łatwa

  2. finansowy wymiatacz
    8 lata temu

    Venture Capital to dobry sposób na finansowanie startupów. Ale większośc takich firm najpierw chce się trochę rozwinąć, zanim do tego przystąpią. I często finansują działalność własnym kapitałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *