Inwestowanie w złoto – czy się opłaca?

Każdy z Nas szuka dodatkowego źródła dochodu. Niektórzy zatrudniają się na pół etatu i wykonują szereg różnych prac, inni próbują szczęścia na giełdzie, w obligacjach czy lokatach. Najpopularniejszą forma dodatkowego zysku w ostatnich latach, stało się inwestowanie w złoto. Czy naprawdę się ono opłaca i jest gwarantem dużych dochodów? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

O inwestowaniu w złoto zaczęło się robić głośno kiedy Brytyjczycy ogłosili zamiar wyjścia z Unii Europejskiej, a Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w USA. Złoto stanowi bardzo dobry materiał dla tych inwestorów, którzy są zainteresowani długoterminowymi inwestycjami, a nie czymś na krótką chwilę.

Czy inwestowanie w złoto jest opłacalne?

Złoto to surowiec uważany za bezpieczną przystań, czyli pewnego rodzaju zabezpieczenie na wypadek spadków cen akcji lub dużych zawirowań na rynku kapitałowym. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że znaczenie złota widać wtedy, kiedy inwestorzy zaczynają się bać o dalsze wzrosty na rynkach akcji i obligacji.

podobne:  Rynek regulowany i nieregulowany – różnice

Złoto jest bezpieczną inwestycją ponieważ:

 • nie poddaje się inflacji,
 • jest powszechnie akceptowalnym środkiem płatniczym,
 • jest to surowiec który zachowuje się stabilnie,
 • jest towarem deficytowym zatem w dłuższej perspektywie jego wartość nie spadnie drastycznie,
 • złoto można łatwo przekazać w spadku.

Można też śmiało powiedzieć, że złoto jest odporne na największe zawirowania na świecie ponieważ zawsze zachowuje swoją wartość.

drogocenna sztabka złota

Jak szybko zarabia się na inwestowaniu w złoto?

Należy w tym miejscu zaznaczyć że inwestycja w złoto jest opłacalna kiedy sprzyjają temu warunki na rynku światowym. Nie można zatem mówić o inwestowaniu w złoto, że zawsze będzie przynosiło owoce i napełniało portfele. Tutaj dokładnie tak samo jak w przypadku akcji na giełdzie, trzeba obserwować sytuację na rynku i dostosować się do aktualnie panujących warunków. Oczywiście jeśli ktoś ma do tego tzw. smykałkę i potrafi sobie poradzić nawet w najtrudniejszych warunkach, to zupełnie co innego.

podobne:  Finansowanie PE/VC

Bardzo istotny jest fakt, że złoto jest rozliczane w dolarach amerykańskich, a nie w złotówkach. Cała procedura z tym związana jest skomplikowana dlatego za taką inwestycję, nie powinni się zabierać laicy i osoby które nie mają w tym zakresie doświadczenia.

Inwestowanie w złoto na pewno nie jest opcją dla każdego. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że opłacalne może być tylko zainwestowanie całkiem sporej gotówki. Przy mniejszych kwotach jest to raczej zabawa.

Generalnie, każdy długoterminowy inwestor szuka okazji na rynku wtedy, gdy ceny są niskie, a kapitał spekulacyjny skupia się na innych aktywach. Na inwestycji w złoto można zarobić choćby ze względu na tanie surowce.

podobne:  Zalety i wady inwestowania w akcje

Inwestycja w złoto to zadanie dla cierpliwych. Nie od razu będą z tego pieniądze, dochód jest zauważalny w perspektywie tygodni, miesięcy a czasem nawet lat. Zatem osoby które liczą na szybki i duży zarobek, lepiej niech poszukają innego rodzaju inwestycji.

2 komentarze
 1. Kamil
  5 lata temu

  Na pewno się opłaca pod tym względem, że złoto zawsze stoi na stabilnym poziomie. Ale czy jest to korzystna inwestycja? Jak się nie oczekuje dużego zysku to tak, w innym przypadku niekoniecznie.

 2. Mojo
  5 lata temu

  Złoto jest chyba jedynym stabilnym produktem, w który warto inwestować…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *