Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty?

Polisolokata to bardzo ryzykowny produkt, który wielu osobom do dziś spędza sen z powiek. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków tego typu umowy zawierały klauzule niedozwolone przez polskie prawo, dlatego klienci mogą, a nawet powinni, ubiegać się o zwrot zaoszczędzonych środków. A jak to zrobić? Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty?

Nieuczciwe polisolokaty

Polisolokaty to długoterminowe umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Z założenia są więc połączeniem polisy z produktem inwestycyjnym. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że w praktyce, produkty te zapewniają niewielką ochronę w przypadku śmierci czy choroby, z kolei znaczna część tych pieniędzy inwestowana jest w ryzykowne instrumenty finansowe. Oznacza to, że zamiast zarabiać, klienci częściej tracą na polisolokatach. Do tego dochodzi jeszcze kwestia wysokich opłat likwidacyjnych, które często wynoszą ponad 90% kapitału! W związku z czym, klienci zwykle nie decydują się na likwidację polisolokaty i są niejako zmuszeni nadal regulować składki.

podobne:  Na czym polega rynek nieregulowany w Polsce?

A czy da się temu jakoś zaradzić? Czy można odzyskać pieniądze z polisolokaty?

Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty?

Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty podpowiada prawnik, tłumaczy, że większość tego typu umów posiada klauzule abuzywne, czyli te niedozwolone przez polskie prawo. W związku z czym, klienci mają prawo zgłosić sprawę do sądu i istnieje duże prawdopodobieństwo, że ją wygrają.

A jakie dokumenty należy przygotować, by odzyskać pieniądze z polisolokaty? Z pewnością niezbędny okaże się dowód zawarcia umowy oraz ogólne warunki ubezpieczenia, a także korespondencja w sprawie rozwiązania umowy. Przydatny może być również regulamin funduszy inwestycyjnych, jednak nie zawsze jest on konieczny. Swoją walkę z nieuczciwym towarzystwem ubezpieczeniowym powinniśmy zatem zacząć od zgromadzenia tych dokumentów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ brak któregokolwiek z nich może znacznie wydłużyć postępowanie. Jeśli nie posiadamy któregoś z dokumentów, możemy również wystąpić do ubezpieczyciela z żądaniem wydania kserokopii, jednak mało prawdopodobne jest, że ją uzyskamy… Ubezpieczyciele zwykle za wszelką cenę starają się nam utrudnić uzyskanie tych dokumentów.

podobne:  Na czym polega problem z ubezpieczeniem w kredycie hipotecznym?

Przedawnienie polisolokaty

Bardzo ważną informacją jest również to, że o zwrot z polisolokaty można się ubiegać, nawet jeśli umowa została rozwiązana parę lat temu. Zgodnie z nową uchwałą, klientów, którzy zrezygnowali z polisolokaty przed 9 lipca 2018 r., obowiązuje nie trzyletni (jak było wcześniej), a dziesięcioletni okres przedawnienia. Co więcej, po tym terminie roszczeń można dochodzić przez sześć lat. Daje to zatem dużą szansę na odzyskanie nieuczciwie zabranych pieniędzy.

Warto pamiętać, że sądy uznały, iż większość tego typu umów zawierało klauzule rażąco naruszające interesy konsumentów. Prawo jest po naszej stronie, dlatego warto ubiegać się o zwrot pieniędzy z polisolokaty z pomocą doświadczonego adwokata.

podobne:  Techniczno-prawny przebieg Zgromadzenia obligatariuszy
2 komentarze
  1. Irmina
    3 lata temu

    Mój kuzyn bardzo długo walczył, by udało mu się odzyskać pieniądze z polisolokaty, ale nie wyszło. Ciekawa jestem, jak to z tym jest, czy faktycznie są to środki do zdobycia, czy każdy ma marne szanse.

  2. koziołek
    3 lata temu

    Polisolokaty to był taki dobry szwindel, że wydaje mi się, że odzyskanie kasy jest wręcz niemożliwe. Chyba tylko dobry (i drogi) prawnik może pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *