Na co zwracać uwagę przy umowach kredytowych? Co musisz wiedzieć przy podpisywaniu umowy?

Na co zwracać uwagę przy umowach kredytowych? Co musisz wiedzieć przy podpisywaniu umowy?

Pożyczka na firmę – jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyty lub niewielkie pożyczki są coraz częściej zaciągane przez przedsiębiorców. W przypadku firm istniejących na rynku od lat, celem takiej pożyczki jest sfinansowanie określonej inwestycji lub utrzymanie płynności finansowej. Coraz częściej po taką formę pomocy osoby otwierające firmę i potrzebujące gotówki do jej uruchomienia. Jednak podobnie jak w przypadku zwykłego Kowalskiego, firma musi spełnić odpowiednie warunki. Jakie? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

1. Określenie celu i konieczności zaciągnięcia kredytu na firmę

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zaciągnięciu takiego zobowiązania, zastanówmy się czy jest to naprawdę konieczne. Określmy najpierw do jakiego celu miałyby posłużyć takie dofinasowanie i czy nie ma innego sposobu na rozwiązanie tej kwestii. Przykładowo, jeśli konieczny jest zakup nowego samochodu dla firmy (do celów transportowych, przewozowych czy samochód osobowy), to czy nie lepiej będzie wziąć go w leasing? Starajmy się zawsze szukać jakiś alternatyw i jeśli nie znajdziemy żadnych, wówczas możemy myśleć o kredycie.

podobne:  Pożyczka na raty - popularny model zakupowy w Polsce

Rynek finansowy pęka w szwach od różnorodnych ofert kredytowych dla firm, ale nie należy wybierać pierwszej lepszej która wydaje nam się korzystna, tylko dokładnie przeanalizować każdą z nich, porównać je ze sobą i ustalić która będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszej firmy. Warto też porozmawiać z doradcami określonych banków, dowiedzieć się jakie mamy możliwości finansowe, jak również dowiedzieć się jakie wiąże się ryzyko związane z danym kredytem. Bo ryzyko istnieje zawsze i nie dajcie sobie wmówić, że oferta jest w 100% bezpieczna. Przygotujcie się na to, że proces poszukiwania korzystnej oferty nie będzie łatwy. Będziecie się musieli nieźle nachodzić i napocić, żeby wyciągnąć szczegółowe informacje.

podobne:  Co to jest kredyt konsolidacyjny?

2. Warunku udzielenia kredytu na firmę

 • Staż firmy
 • Jest jeden z najczęstszych wymogów, jakie musi spełnić przedsiębiorca czyli udokumentować staż firmy, który powinien obejmować co najmniej kilka miesięcy wstecz. To pozwala bankowi na obiektywną ocenę zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Dotyczy to zarówno osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak też przedsiębiorców szukających dodatkowych funduszy na określone cele biznesowe.

 • Zaświadczenie o dochodach
 • Przedsiębiorca, wnioskujący o kredyt może zostać poproszony o przekazanie historii swoich dochody. Dotyczy to zwłaszcza tych przedsiębiorców, którzy wnioskują o pożyczkę z końcem roku, wtedy mogą zostać poproszeni o pełną dokumentację przychodów firmy z ostatnich dwóch lat tj. z roku bieżącego i poprzedniego. Niektóre banki domagają się historii dochodów nawet z trzech lat ale to dotyczy wyjątkowych sytuacji. Nie trzeba oczywiście dodawać, że cały dokumentowany proces, powinien się charakteryzować się bardzo dobrą koniunkturą w zakresie przychodów firmy.

  podobne:  Obligatariusz, emitent obligacji w postępowaniu upadłościowym
 • Zaświadczenie Okres prowadzenia firmy
 • Obok wykazania zdolności finansowej, równie ważny jest minimalny okres prowadzenia firmy. Wymagania banków w tym zakresie są bardzo zróżnicowane. Niektóre banki żądają od przedsiębiorcy udokumentowania co najmniej 24 miesięcy działalności. Inne żądają tylko 18 miesięcy lub co najmniej 12 miesięcy działalności. Tylko w przypadku Idea Banku, wystarczą 3 miesiące działalności. Czas funkcjonowania firmy na rynku uzależniony jest od wielu czynników i w trakcie rozpatrywania wniosku przez bank, wszystko może ulec zmianie.

  Warunki narzucone przez bank mogą sprawiać mniejsze lub większe problemy dla przedsiębiorcy. Niemniej jednak nie są one nie do spełnienia a początkujący przedsiębiorcy, też mają szansę skorzystać z takie dofinansowania, aby móc ruszyć ze swoją działalnością z przysłowiowego kopyta.

  1 Comment On This Topic
  1. Darian
   4 lata temu

   No określenie celu zaciągania kredytu to podstawa, bo od tego może zależeć treść umowy kredytowej. Ja jednak zawsze powtarzam, że przy podpisywaniu czegokolwiek, zawsze trzeba czytać wszystko ze zrozumieniem i zwracać uwagę na wszystko

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *