Na czym polega problem z ubezpieczeniem w kredycie hipotecznym?

Ubezpieczenie w kredycie hipotecznym to jedna z najpopularniejszych form zabezpieczeń, stosowana przez banki. A czy na pewno jest ono dla ciebie korzystne? Na czym polega problem z takimi ubezpieczeniami i o czym warto pamiętać przed podpisaniem umowy?

Ubezpieczenie w kredycie hipotecznym

Decydując się na kredyt hipoteczny w banku, często możesz spotkać się z ubezpieczeniem takiego zobowiązania, które ma na celu ułatwienie spłaty w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Takie ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, jednak bardzo często brak zgody na tę formę zabezpieczenia wiąże się z dużo wyższymi kosztami kredytu. Zazwyczaj bank nie pozostawia ci wielkiego wyboru, na przykład w sytuacji, gdy nie posiadasz wystarczających środków na pokrycie 20% wkładu własnego. Jedynym sensownym wyjściem z tej sytuacji jest ubezpieczenie niskiego wkładu w kredycie hipotecznym, które szeroko omawia specjalistyczny blog. Bywa również, że jeśli zdecydujesz się na dodatkowe ubezpieczenie, to nie będziesz potrzebował zabezpieczenia w postaci żyranta.

podobne:  Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Mimo że dodatkowe ubezpieczenie w kredycie hipotecznym jest dobrowolne, to często zwyczajnie nie masz innego wyjścia i jeśli chcesz pożyczyć pieniądze od banku, musisz się na nie zdecydować. Jednak warto pamiętać, że takie z pozoru korzystne zabezpieczenie, może okazać się dla ciebie niebezpieczne. Dlaczego? Na czym polega problem z ubezpieczeniem w kredycie hipotecznym?

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Ubezpieczenie niskiego wkładu wydaje się korzystnym rozwiązaniem, jeśli nie masz wystarczającej gotówki na pokrycie 20% zabezpieczenia kredytu. Jednak w wielu przypadkach, tak jak miało to miejsce przy umowach frankowych, może stać się źródłem kolejnych problemów kredytobiorców. Dla niewtajemniczonych, problem z tym rodzajem ubezpieczenia w kredytach w CHF polegał na tym, że klienci bardzo często byli wprowadzani w błąd lub nie mieli możliwości uzgodnienia treści umowy UNWW. Zazwyczaj to bank wskazywał konkretnego ubezpieczyciela, kredytobiorcy nie mieli możliwości wyboru spośród dostępnych na rynku opcji, ponadto nie mogli negocjować składek oraz czasu obowiązywania umowy. Co więcej, wielu kredytobiorców nawet nie zdawało sobie sprawy z tego, że ubezpieczenie niskiego wkładu jest dobrowolne, a bank nie raczył o tym poinformować.

podobne:  Inwestowanie w złoto – czy się opłaca?

Bardzo wiele z tych umów zawierało zapisy, które nie powinny się tam znaleźć – tzw. klauzule abuzywne. Takie postępowanie jest bezprawne, a od tak sporządzonych umów można się odwołać. Dlatego też po aferze z ubezpieczeniami niskiego wkładu w kredytach frankowych, kredytobiorcy zaczęli składać pozwy przeciwko bankom.

Ubezpieczenie w kredycie – na co uważać?

Najlepszym wyjściem wydawałoby się zatem niekorzystanie z żadnego ubezpieczenia w kredytach hipotecznych, jednak prawie wszystkie banki stosują tego typu zabezpieczenia. Ponadto ubezpieczenie na życie czy od utraty pracy, może okazać się naprawdę korzystne. O czym zatem pamiętać, wykupując ubezpieczenie? Przede wszystkim o tym, aby dokładnie przyjrzeć się warunkom ubezpieczenia i zastanowić się, czy wszystkie punkty umowy na pewno są korzystne. Warto również sprawdzić okres karencji, po którym zaczyna obowiązywać ubezpieczenie.

podobne:  Rynek regulowany i nieregulowany – różnice
1 Comment On This Topic
  1. Celia
    3 lata temu

    Na czym polega problem? Na tym, że trzeba ubezpieczać, a niby nie trzeba. Ot cały szkopuł! Oczywiście najgorsze jest ubezpieczenie pomostowe. Ale to na szczęście ma być zniesione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *