Na czym polega rynek nieregulowany w Polsce?

Inwestowanie na giełdzie wiąże się z wieloma różnymi czynnikami. Między innymi należy wiedzieć, na jakim rynku można inwestować w przypadku posiadania konkretnych papierów wartościowych. W Polsce rozróżniamy rynek regulowany oraz rynek nieregulowany. Czym charakteryzuje się ten drugi rodzaj rynku?

Co to jest rynek nieregulowany?

Na rynku kapitałowym istnieją zasadniczo dwa segmenty. Rynek regulowany, czyli taki, w którym instrumenty finansowe podlegają kontroli, oraz „reszta świata”, czyli rynek nieregulowany – taki, na którym każdy może dowolnie obracać akcjami i innymi papierami wartościowymi. Ponieważ jednak rynek giełdowy niesie ze sobą ryzyko – możliwe są zarówno duże zyski, jak i straty – każdy z rynków posiada instrumenty, które pozwalają regulować przepływ pieniędzy na poszczególnych rynkach.

podobne:  Obligacje korporacyjne i instrumenty pochodne

W przypadku rynku regulowanego nad przepływem transakcji czuwa specjalna komisja, która określa poszczególne parametry dla obracających papierami wartościowymi. Ale również w przypadku rynku nieregulowanego, pewne przepisy i warunki również obowiązują. Ponadto nie każdy może grać na rynku nieregulowanymi w pełni korzystać z jego możliwości.

Kto może grać na rynku nieregulowanym?

Rynek nieregulowany to nie żadna szara strefa. Owszem, w przypadku pojawienia się na tego rodzaju rynku, emitenci nie muszą podawać do informacji publicznej wszelkich szczegółów odnośnie swoich akcji czy obligacji (co w oczywisty sposób wiąże się z nieco większym ryzykiem). Aby obracać papierami na tym rynku należy jednak spełnić innego rodzaju regulacje – między innymi jest to kryterium finansowe, a dokładniej kryterium ofertowe. Według tej regulacji, wystosowanej przez Unię Europejską, oferta dostępna na rynku może być skierowana do mniej niż 10 osób spoza rynku regulowanego, co oznacza, że emitenci muszą mieć na tyle duże zaplecze finansowe, aby taka transakcja się im opłacała. Są to więc najczęściej większe firmy. Innym sposobem regulacji jest wprowadzenie minimalnej kwoty inwestycji.

podobne:  Emisja obligacji korporacyjnych

Co to jest rynek regulowany?

Rynek regulowany to nieco bardziej uporządkowana strefa, w której to dostępny jest obrót papierami wartościowymi głównie dla małych inwestorów – ale nie tylko. Bezpieczeństwo transakcji polega między innymi na ciążącym na wszystkich podmiotach obowiązku udzielenia powszechnej informacji o stanie spółki, finansach i innych ważnych dla odbiorców danych, które mają pomóc inwestorom ocenić potencjalne ryzyko inwestycyjne. Dodatkowo, nad obrotem papierami wartościowymi na rynku papierów wartościowych czuwa Komisja Papierów Wartościowych, która może zrewidować, czy na jakimś etapie transakcji nie doszło do nadużyć.

podobne:  Finansowanie PE/VC

Nie oznacza to oczywiście, że inwestowanie na rynku regulowanym jest w stu procentach bezpieczne i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, ponieważ wolny rynek charakteryzuje się tym, że sam dyktuje cenę poszczególnych instrumentów finansowych. Jednak dzięki dostępowi do informacji, inwestor może lepiej ocenić ryzyko związane z inwestowaniem w konkretną akcję, obligację czy inny rodzaj papieru wartościowego.

2 komentarze
  1. Wasa
    2 lata temu

    Bardzo ciekawe! Z pewnością przyda się dla początkujących inwestorów, którzy dopiero uczą się o co chodzi – wszystko wyjaśnione w prostych słowach, bez lania wody.
    Pozdrawiam!

    • Olek
      2 lata temu

      No kurcze nie wiem xD próbuję się jakoś zagłębić w inwestycje, ale przyznam, że dalej jestem zagubiony….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *