Nowy typ obligacji. Obligacje podporządkowane

Obligacje podporządkowane to nowy termin prawny, który zostanie wprowadzony nową ustawą o obligacjach z dniem 1 lipca 2015 roku. Obligacje podporządkowane nie są całkowicie nowym zjawiskiem w obszarze polskiego rynku finansowego, bowiem przywilej emisji tego rodzaju instrumentu posiadały banki. Od momentu wejścia w życie nowej ustawy, taki przywilej będzie przysługiwał również przedsiębiorstwom. Geneza zmian w prawie wynika z chęci dostosowania polskich regulacji do światowych standardów, bowiem obligacje podporządkowane są częstym zjawiskiem na wysoce rozwiniętych rynkach finansowych.

Obligacje podporządkowane, co do zasady muszą być obligacjami niezabezpieczonymi. Ich konstrukcja prawna zakłada, że roszczenia wobec spółki, w przypadku jej upadłości bądź likwidacji będą realizowane na samym końcu, na równi z właścicielami podmiotu. Oczywiście jeżeli w spółce pozostanie jeszcze jakikolwiek majątek. Nie oznacza to jednak, że odpowiedzialność za dług wynikający z obligacji jest w jakikolwiek sposób ograniczona lub zniesiona.

podobne:  Emisja obligacji korporacyjnych – co trzeba wiedzieć?

Z racji swojej specyficznej konstrukcji katalog podmiotów zdolnych do emisji  obligacji podporządkowanych ograniczony jest do podmiotów mogących otworzyć likwidacje bądź ogłosić upadłość.

Wartość obligacji podporządkowanych jest silnie ukierunkowana na podstawową działalność operacyjną emitenta. Ich rynkowa wycena reaguje nawet na najmniejsze tąpnięcia, co oznacza, że obligacje podporządkowane można w uproszczeniu traktować, jako barometr kondycji spółki i nastrojów inwestorów.

Jak powszechnie wiadomo za dużym ryzykiem idą duże zyski. Z racji swoich właściwości i wątłej nadziei na odzyskanie wszystkich środków w przypadku plajty emitenta, wysokość oprocentowana musi być odpowiednio wyższe.

podobne:  Korzyści płynące w emisji obligacji

Emisja obligacji podporządkowanych i objęcie ich przez zarząd emitenta lub jego głównych akcjonariuszy może być również świetnym zabiegiem marketingowym przed wdrożeniem w życie programu emisji.  Gwarantuje to bowiem pełną determinację i zaangażowanie osób zarządzających w powodzenie przedsięwzięcia. Wszak ryzykują oni własnym majątkiem na zasadach równych z innymi obligatariuszami!

Jeżeli zainteresował Cię temat zmian na polskim rynku obligacji to zachęcam do przeczytania artykułu, o zmianach jakie niesie ze sobą wprowadzenie nowej ustawy o obligacjach. Artykuł dostępny pod linkiem: http://bestcapital.pl/propozycje-zmian-do-ustawy-o-obligacjach/

podobne:  Czym są obligacje zerokuponowe?
1 Comment On This Topic
  1. niezabezpieczone obligacje
    7 lata temu

    „Obligacje podporządkowane, co do zasady muszą być obligacjami
    niezabezpieczonymi. Ich konstrukcja prawna zakłada, że roszczenia wobec
    spółki, w przypadku jej upadłości bądź likwidacji będą realizowane na
    samym końcu, na równi z właścicielami podmiotu.” – czy ktoś się w ogóle na to decyduje? Przecież jedną nietrafioną inwestycją można zaprzepaścić całkiem spory kapitał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *