Na rynku jest wiele rodzajów papierów wartościowych. Oprócz klasycznych akcji i obligacji, na giełdzie i innych rynkach istnieją także weksle, czeki i inne papiery, którymi można dowolnie obracać.
Czym są papiery wartościowe?
Papiery wartościowe to instrumenty, za pomocą których możesz inwestować na giełdzie. Są to dokumenty, które potwierdzają i gwarantują nabywającemu prawa majątkowe do konkretnych dóbr materialnych, bądź też na przykład (jak w przypadku akcji) udziałach w aktywach firmy.
Papierami wartościowymi można handlować, a czym wyższa jest wartość danej spółki czy towaru, tym wyższa będzie cena konkretnych papierów. Cena może dodatkowo wahać się zależnie od rynku czy popytu na usługi danej firmy, która wyemitowała akcję czy obligację. W dzisiejszych czasach papiery wartościowe bardzo często nie mają postaci fizycznej, a formę zapisu elektronicznego, który może znajdować się na rachunku maklerskim akcjonariusza.
Obrót papierami wartościowymi to dla emitenta sposób na zyskanie kapitału, a dla akcjonariusza konkretnej wartości majątkowej, którą można później dalej obracać i pomnażać zyski.
Rodzaje papierów wartościowych
Istnieje wiele rodzajów papierów wartościowych i każdy z nich regulowany jest innymi prawami. Każdy również ma inną postać i generuje odrębne prawa i obowiązki, zarówno dla inwestora, jak i emitenta.
Najbardziej popularnymi papierami wartościowymi są akcje oraz obligacje. Akcje to papiery wartościowe generowane przez spółki, które gwarantują inwestorowi udział w kapitale firmy (zarówno w jej zyskach jak i stratach). Przy wysokim wzroście poszczególnej spółki, inwestor na obracaniu akcjami może dużo zyskać.
Kolejnym rodzajem inwestycji są obligacje, czyli tak zwane dłużne papiery wartościowe, emitowane przez Skarb Państwa (obligacje skarbowe) lub firmę (obligacje korporacyjne). Inwestowanie w nie polega na udzielaniu „pożyczki” emitentowi i późniejszym otrzymywaniu kwoty wraz z odsetkami.
Oprócz akcji i obligacji istnieją również inne rodzaje papierów wartościowych, które mogą poświadczać wartość towaru lub na przykład wierzytelność. Są to m. in konosamenty (rodzaj listów przewozowych w transporcie morskim) czy, w przypadku wierzytelności, listy zastawne i hipoteczne, czeki, bony skarbowe, losy loteryjne, weksle oraz wspomniane już obligacje.
Jak inwestować w papiery wartościowe?
Miejscem, gdzie odbywa się obrót papierami wartościowymi jest giełda, oraz różne rodzaje rynku pozagiełdowego. Każdy rodzaj papieru wartościowego ma w tej przestrzeni swoje miejsce. Przykładowo, na giełdzie można inwestować w akcje oraz niektóre rodzaje obligacji, na rynku Catalist (nieregulowanym) w większość obligacji (oraz poszczególne akcje). W większość papierów możesz ponadto inwestować poza obrotem giełdowym, na przykład na rynkach alternatywnych, do których możesz dostać się przez poszczególne platformy do inwestowania.
Obligacje w ogóle się nie opłacają na dłuższą metę. Choćby nawet zaproponowano zysk na poziomie 3 procent, przy obecnej inflacji nie są to żadne pieniądze. Natomiast akcje to już inna sprawa, zwłaszcza że jest wiele aplikacji do inwestowania w rodzaju RobinHooda itp. Ryzyko jest zawsze, ale kto nie ryzykuje, nie pije szampana.
Każda akcja wiąże się z ryzykiem. Patrząc na obecną sytuację, to nie warto inwestować w papiery wartościowe wyższego szczebla, bo w 2021 rynek finansowy szybko się zmienia.
Żeby móc cokolwiek inwestować w papiery wartościowe to trzeba się na tym znać. Dużo historii sie słyszało o tych co porwali sie z motyka na słońce i tak inwestowali, że zostali z długami